تاریخچه ساخت واکی تاکی و بیسیم

تاریخچه ساخت واکی تاکی و بیسیم | مخترع کانادایی دونالد هینگز اولین کسی بود که در سال 1937 یک سیستم سیگنال رادیویی قابل حمل ( بیسیم ) را برای کارفرمای خود CM & S ایجاد کرد. او سیستم اختراعی خود را “packset” نامید، هرچند که بعدا دستگاه اختراعی او “واکی تاکی” نامیده شد.

در سال 2001 اختراع هینگز به عنوان یکی از ملزومات دارای اهمیت جنگی شناخته شد. واکی تاکی مدل C-58 هینگز در سال 1942 در ارتش استفاده شد. این اختراع نتیجه یک تحقیق مخفیانه از سال 1940 بوده است.

آلفرد جروس گروس، مهندس رادیو و یکی از توسعه دهندگان سیستم جوان الینور، همچنین در فن آوری اولیه پشت واکی تاکی بین سالهای 1938 و 1941 مشغول به کار بود. و گاهی اوقات این اختراع به او نیز نسبت داده می شود.

بیشتر بخوانید : واکی تاکی چیست؟

اولین وسیله ای که به طور گسترده ای به نام “واکی تاکی” شناخته می شود توسط ارتش ایالات متحده در جنگ جهانی دوم استفاده شد. این واکی تاکی موتورولا SCR-300 نام داشت. این دستگاه توسط یک تیم مهندسی در سال 1940 در شرکت تولیدی Galvin ( پیشرو موتورولا) ایجاد شد. این تیم شامل افراد زیر بود :  Dan Noble که طراحی را با استفاده از مدولاسیون فرکانس انجام داد. هنریک ماگنوسکی، مهندس اصلی RF. ماریون باند ، لویید موریس ، و بیل وگل.

تاریخچه ساخت واکی تاکی و بیسیم

تاریخچه ساخت واکی تاکی و بیسیم

اولین واکی تاکی دستی AM SCR-536 از سال 1941 بود که توسط موتورولا ساخته شده و به نام Handie Talkie (HT) نامیده می شد.

امروزه اصطلاحات اغلب اشتباه گرفته می شوند، اما واکی تاکی اصلی اختراعی مربوط به مدلی هست که بر پشت نفر نصب میشد. در حالی که در حالی که Handie Talkie (HT) دستگاهی بود که می توانست کاملا در دست نگه داشته شود. هر دو دستگاه از لوله های خلاء استفاده می کردند و توسط باتری های سلول خورشیدی با ولتاژ بالا کار می کردند.

شرکت ارتباطات جلوه وارد کننده انواع واکی تاکی و بیسیم موتورولا می باشد. شما می توانید برای خرید واکی تاکی مجاز با ما تماس بگیرید.

توسعه واکی تاکی و بیسیم توسط ایالات متحده

تاریخچه ساخت واکی تاکی و بیسیم | پس از جنگ جهانی دوم ، فردی به نام Raytheon جایگزین نظامی مدل SCR-536 را توسعه داد. این دستگاه جدید AN / PRC-6 نام گرفت. در مدار بی سیم AN / PRC-6 از 13 لوله خلا (گیرنده و فرستنده) استفاده شده بود. مجموعه دوم از 13 لوله با واحد به عنوان قطعات در حال اجرا عرضه شد. این واحد با یک کریستال کارخانه تنظیم شده است که می تواند با جایگزینی کریستال و تنظیم مجدد دستگاه به یک فرکانس متفاوت در میدان تغییر یابد. در این مدل از یک آنتن شلاق 24 اینچی استفاده شده است. این مدل واکی تاکی دارای یک گوشی اختیاری (optional) بود که می توانست توسط یک کابل 5 متری به  AN / PRC-6 متصل شود. همچنین دارای یک بند قابل تنظیم برای حمل و پشتیبانی در حین عملیات می باشد.

تاریخچه ساخت واکی تاکی و بیسیم

در اواسط دهه 1970، نیروی دریایی ایالات متحده تلاش برای ایجاد و توسعه یک رادیوی گروه تلاش کرد تا جایگزین دستگاه نامطلوب گیرنده AN / PRR-9 و دستگاه گیرنده / فرستنده دستی AN / PRT-4 بکند.(هر دو این دستگاه توسط ارتش ایالات متحده ساخته شده است ). دستگاه AN / PRC-68، اولین بار توسط Magnavox در سال 1976 تولید شد. این دستگاه در دهه 1980 به نیروی دریایی صادر شد و توسط ارتش ایالات متحده نیز تایید و مورد استفاده قرار گرفت.

علائم اختصاری و تجاری واکی تاکی

علامت اختصاری HT از علامت تجاری “Handie-Talkie” موتورولا مشتق شده است. این علامت معمولا برای اشاره به رادیوی دستی قابل حمل استفاده می شود.همچنین کلمه واکی تاکی “Walkie Talkie” که اغلب به عنوان نام کاربری استفاده می شود. واکی تاکی در بازار مصرف به طور خاص برای اشاره به یک اسباب بازی مورد استفاده قرار می گیرد.

در حوزه امنیت عمومی و کاربران تجاری به طور کلی به عنوان “رادیو” اشاره دارد. دستگاه های Handie-Talkies بعد از جنگ جهانی دوم به سرعت به استفاده توسط اپراتورها دست یافت و عمومی شد. رادیوهای امنیت عمومی موتورولا در دهه 1950 و 1960 به عنوان بخشی از برنامه دفاع شهری به گروه خام تقسیم شدند. برای جلوگیری از نقض علامت تجاری، تولید کنندگان دیگر از نام های Handheld Transceiver” و یا “Handie Transceiver برای نام گذاری محصولات خود استفاده می کنند.